مصادیق آزار و تجاوز جنسی چیست؟

‌بسیاری رابطه جنسی بدون رضایت و یا با اکراه از سوی کسی که با شما در رابطه عاشقانه است را به اندازه تجاوز جنسی از سوی افراد غریبه قابل توجه نمی‌دانند.

برای توضیح آزار یا خشونت جنسی که در یک رابطه صمیمی رخ می‌دهد، واژه‌های مختلفی می‌توان به کار برد؛ خشونت جنسی، خشونت خانگی، تجاوز به شریک عاطفی، تجاوز در زناشویی و تجاوز به همسر.

مهم نیست که چه نامی بر آن گذاشته می‌شود. مهم این است که هرگز فعالیت جنسی بدون رضایت طرف مقابل صحیح نیست. فرقی نمی‌کند که آن افراد قبلا با هم رابطه جنسی داشته‌اند یا خیر.

نهادهای رسمی معمولا بین تجاوز و آزار جنسی تفاوت قایل می‌شوند. مثلا پلیس لندن “تجاوز جنسی” را از لحاظ قانونی چنین تعریف می‌کند: “دخول با آلت تناسلی به واژن، مقعد یا دهان فرد دیگری، به عمد و بدون رضایت شخص دیگر”.

از لحاظ کلی هم آزار جنسی چنین تعریف می‌شود: “خشونت فیزیکی، روانی یا احساسی در قالب یک عمل جنسی که بدون رضایت فرد صورت گیرد”.

اما در هر حال تاکید می‌شود که همه انواع تجاوز یا آزار جنسی مهم هستند و می‌توانند موجب آسیب‌های عاطفی و آسیب‌های غیرقابل مشاهده شوند که برای بهبودی آنها زمان زیادی لازم است.

bbcnews

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب