هجوم وحشیانه گشت امر به معروف در اورمیه به دو زن از طرف رژیم و زیر گرفتن دو زن با بهانه” بد حجابی” را شدیدا محکوم می‌کنیم!

رژیم جمهوری اسلامی هجوم‌های افسار گسیخته را در خیابان از اسید پاشی تغییر داده، ادمکشی به وسیله هجوم به وسیله ماشین‌های سواری گشت و زیر گرفتن زنان با اتهام ” بی‌ حجابی” را به نمایش گذاشتند. با خبر شدیم که “در ادامه فشار‌های گسترده بر زنان ایرانی برای رعایت قانون حجاب اجباری، کانال خبری ارومیه که یک کانال تلگرامی برای پوشش خبرهای این شهر است، از دو بار زیر گرفته شدن یک زن در اورمیه توسط یک راننده پس از «تذکر حجاب» خبر داد. این کانال تلگرامی روز یکشنبه ۱۷ مرداد نوشت که «به گزارش مخاطبانش، راننده یک خودرو پرشیا به همراه یک خانم به دلیل پوشش به دو بانو در پیاده‌رو خیابان کاشانی به آن‌ها تذکر می‌دهد و بعد از بی‌اعتنایی به این تذکر راننده پرشیا اقدام به زیر گرفتن خانم‌ها می‌کند. روز دوشنبه، ۱۸ مرداد، خبرگزاری ایلنا با تأیید اصل خبر نوشت که راننده «هر دو زن» را زیر گرفته و پس از تصادف با خودروهای دیگر از صحنه متواری شده، اما در ساعات پایانی شب گذشته دستگیر شده است. بر اساس این گزارش، هر دو زن زیرگرفته‌شده به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس منتقل شدند و یکی از آن‌ها دچار آسیب‌دیدگی زیادی شده ‌است”.

 واکنش به مسأله حجاب اجباری پیوند مشخصی با امنیتی کردن فعالیتهای زنان در ایران دارد. این واکنش به درستی نشان می دهد که مسأله اعتراض زنان به حجاب اجباری به یکی از دغدغه های دولت ایران تبدیل گشته است. ترس از فراگیری این اعتراضات و تبدیل آن به یک جنبش اعتراضی قدرتمند در حالی است که اعتراض زنان به حجاب اجباری همچنان ادامه دارد.

اما مسأله اینجاست که در حال حاضر در ایران پدیده اجتماعی در حال شکل گیری است که جامعه جوان ایران به طور عام و زنان را به طور خاص به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. تغییرات تدریجی که در بطن جامعه در جریان است. زنان که هم از لحاظ سنت و هم از لحاظ قانونی تحت فشار بیشتری هستند را بالطبع بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار داده است و پتانسیل های نفهته در جامعه زنان را فعال کرده است. چرا که تغییر تدریجی در ساختار جامعه به درخواست برای تغییر در وضعیت زنان در جامعه منجر شده است.

ما در “مرکز زنان ترک” ضمن اینکه این تعرض وحشیانه علیه زنان را در آذربایجان غربی – اورمیه بشدت محکوم میکنیم، در عین حال حمایت و پشتیبانی خود را از مبارزات زنان در سطح کشور اعلام میکنیم و همدلی خود را با زنان در در اورمیه اعلام میداریم و بر این باوریم که رهایی جامعه از قید استبداد سیاسی و تعصبات دینی و سنتی در گرو رهایی زن از این قید و بندهاست. ما همه زنان را به یک مبارزه مشترک علیه استبداد دینی، عقب ماندگی اجتماعی و فرهنگی در ایران دعوت میکنیم.

مرکز زنان ترک

09.08.2021

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب