فراخوان سیاستمداران آلمان برای آزادی ناهید تقوی

در آستانه برگزاری جلسه دادگاه علیه شهروند ایرانی-آلمانی، ناهید تقوی، در تهران شماری سیاستمداران آلمان خواستار آزادی فوری او شدند. عفو بین‌الملل می‌گوید، جمهوری اسلامی برای تبادل زندانیان خود دست به گروگانگیری زده است.

فراکسیون حزب دموکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) در پارلمان فدرال بوندستاگ از هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان خواستار تلاش بیشتر برای آزادی خانم ناهید تقوی شده است.

هریبرت هیرته، معاون رئیس کمیسیون حقوقی پارلمان بوندستاگ از حزب دموکرات مسیحی در این رابطه گفته است که او روند برگزاری دادگاه علیه ناهید تقوی را به دقت دنبال می‌کند. او تأکید کرد که خانم تقوی خطری برای امنیت ملی ایران نیست.

ناهید تقوی ۶۶ساله و آرشیتکت از شهر کلن، از هشت ماه پیش تا کنون در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برد. او متهم شده که علیه نظام جمهوری اسلامی دست به تبلیغ زده است.

وزارت خارجه آلمان در پاسخ به درخواست یک نماینده حزب سبزهای آلمان اعلام کرد در کنار خانم تقوی، سه شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی دیگر در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

سازمان حقوق بشر “عفو بین‌الملل” ظن شدید دارد که جمهوری اسلامی برای تبادل زندانیان خود در کشورهای غربی، دست به گروگانگیری می‌زند.

یکی از زندانیان سرشناس جمهوری اسلامی در کشورهای غربی اسدالله اسدی است. حکم ۲۰ سال حبس اسدالله اسدی، دیپلمات سابق ایران در اتریش به جرم برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی “مجاهدین خلق” به تایید نهایی رسیده است. این خبر را وکلای اسدی روز چهارشنبه ۵ مه ۲۰۲۱ اعلام کردند.

دیپلمات‌های بلژیک گفته‌اند که آنها با هرگونه معامله برای تبادل این زندانی با زندانیان دیگر مخالف هستند.

به گفته دادستان این پرونده، دولت بلژیک تضمین کرده که هیچ نوع معامله‌ای بر سر این زندانی به منظور تبادل با زندانیان غربی در ایران صورت نخواهد گرفت چرا که تصمیمات قضایی و سیاسی کاملا از یکدیگر مجزا هستند.

پیشتر گفته شده بود که ایران پیشنهاد مبادله اسدالله اسدی با احمدرضا جلالی را داده است. جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی است که به اتهام جاسوسی از سوی قوه قضائیه ایران به اعدام محکوم شده است.

www.dw.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب