ثمین قربانی; اجرای کننده ی موسیقی اصیل آزربایجانی در ایران

ثمین قربانی متولد سال ۱۳۶۴ در تهران است. از کودکی به خواندن آواز علاقه داشت و به همین منظور نزد استاد پریسا به یادگیری ردیف پرداخت. صداسازی و یادگیری ردیف طاهرزاده را نزد حسین بهاربین آموخت و پس از آن از محضر اساتیدی ‌چون محمدرضا نوربخش، میر سعید حسینی پناه و تورج زادپور بهره برد.

ثمین قربانی با گروه‌هایی هم‌چون نستار، موژان، سایه سار، نریمان، نریمان بانوان و همنوازان روناک همکاری کرده است. او همچنین اجراهای بسیاری در ایران، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، مالزی ، ازبکستان و آلمان داشته است. وی با ایفای آوازهای آزربایجانی نه تنها گوش هر مخاطبی را می نوازد بلکه به عنوان یک زن، می تواند نمادی از مقاومت در برابر ممنوعیت خوانندگی زنان در ایران باشد.
ثمین قربانی هم اکنون در ایران، کار تصویرسازی کتاب کودک را انجام می‌دهد و چند سالی است که با وجود محدودیت های بسیار به صورت حرفه ای به خواندن و تدریس آواز می‌پردازد.
لازم به یادآوری است، که در نظام جمهوری اسلامی، جایی که زنان بالاخص زنان ائتنیکی منجمله ترک، بلوچ، عرب و کرد، زمانی که از حقوق اولیه خود در بسیاری از زمینه ها محرومند و نمیتوانند از آن سخن بگویند . هر آواز برخاسته از قلبشان، نشانگر اعتراض و عصیان آنها در مقابل ظلم و جور نظام توتالیتر جمهوری اسلامی است .

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب