جنایتی مشکوک، اما به هر روی هولناک و سهم بندی مجازات بین زن و مرد در شریعت

حکم مادر از پدر سنگین‌تر خواهد بود

در گزارش رکنا از قتل کارگردان و مدرس سینما آمده است: «جسد بابک خرمدین به صورت تنه بالا و دست‌ها کشف می‌شود و با انگشت‌نگاری هویت جسد مشخص شده است. در بازجویی‌های اولیه پدر و مادر مقتول به جنایت هولناک اعتراف و ادعا می‌کنند که پسرشان را با مسموم کردن با قرص خواب‌آور داخل غذا بابک را بی‌هوش کرده و پدر خانواده پس از چند ضربه چاقو جسد را به حمام زیر دوش آب منتقل و مثله می‌کند.»

همزمان با دست به دست شدن اعترافات پدر در شبکه‌های اجتماعی، نگرانی‌هایی که بابت نسبت قانون مجازات کشورمان با پدیده «فرزندکشی» توسط پدر وجود دارد دوباره تکرار می‌شوند.

در این میان نام «رومینا» آن دختر نوجوانی که سرش با داس پدر بریده شد دوباره به یاد‌ها آمده است و تکرار این تذکر که «ولی دم» چگونه می‌تواند با کمترین هزینه دست به بزرگ‌ترین جنایت‌ها بزند. در چنین پرونده‌ای وضعیت مجازات تا حدی پیش می‌رود که مجازات پیش روی مادر، در صورت صدور حکم معاونت در قتل، از مجازات پدر، به عنوان عامل قتل هم بیشتر خواهد بود.

فخرالدین جعفرزاده، رییس سابق دادسرای جنایی تهران و وکیل پایه یک دادگستری به رکنا توضیح داده است: «در این پرونده، چون اولیای دم خودشان در قتل نقش دارند، سمت اولیای دم بودن‌شان ضایع می‌شود و کنار می‌رود. مقتول فرزند و همسر ندارد پس اولیای دم درجه یک ندارد. پدر قاتل مشمول قانون ۶۱۲ قصاص نمی‌شود و ۳ تا ۱۰ سال حبس دارد، مادر اگر معاون باشد مشمول ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی می‌شود و بیش از ۱۵ سال حبس خواهد داشت.»

– برگرفته از خبرگزاری رکنا

نظر شما در این‌باره چیست؟
چرا محکومیت قاتل از حکم معاون او کمتر است؟ آیا چنین احکامی راه را برای فرزندکشی باز نمی‌گذارد؟

لازم به ذکر است که اکبر خرمدین و همسرش اعتراف کرده‌اند که داماد و دخترشان را هم چند سال قبل کشته‌ و اجساد مثله شده را به سطل زباله انداخته‌اند….


اکبر خرمدین و همسرش اقرار کرده‌اند که دامادشان را در سال ۱۳۹۰ و دخترشان را در سال ۱۳۹۷ کشته‌‌اند و اجساد را پس از تکه تکه کردن به سطل‌های زباله‌ انداخته‌اند. علت جنایت “اعتیاد و مصرف مواد” عنوان شده است.

قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران با اعلام این خبر به رسانه‌ها گفته که سلامتی روانی قاتلان از سوی روانپزشک تایید شده و تحقیقات درباره اقاریر تازه ادامه دارد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب