اهانت گستاخانه صدا و سیما به شاعر پر آوازه سه‌زبانه شرق

روز شنبه 4 اردیبهشت 1400 یک مدرس ادبیات که بی‌سوادی‌ وی  دست کمی از بی‌ادبی‌اش نداشت، در کلاس درس ادبیات رسانه ملی  اظهار نمود: «فضولی!  چرا من اسم این شاعر را آوردم چون  او  فضولِ اشعار صائب بوده،  صائب هر شعری گفته این آمده ترکی آنرا گفته، هر بیتی که صائب گفته شما می‌توانید معادلش را در دیوان فضولی پیدا کنید به این دلیل فضول شعرهای صائب است!»

 اولا  فضولی متولد سال  885 هـ ق.  یعنی  125 سال پیش از تولد صائب است  و صائب  تازه  37 سال پس از وفات  فضولی به سال 1000 هـ. ق.  به دنیا آمده است.  

 ثانیا فضولی در عصر خویش که مقارن با اواخر دوره تیموری و اوایل صفوی بوده شهرت وافری داشته و امیرعلیشیر نوایی از وی به‌عنوان یکی از شعرای بزرگ نام برده است. وی صاحب سبکی بوده که برای اولین بار در ادبیات مطرح شده و ادامه آن نیز توسط شعرای نازک خیالی چون صائب و قوسی دنبال شده‌اند و  اگر شباهتی بیر اشعار این دو شاعر بزرگ موجود باشد،  باید آنرا  تاثیر اشعار فضولی بر شعرای متاخر خویش از جمله صائب دانست نه بالعکس.  

ثالثا فضولی خود علت انتخاب این  تخلص را به زبان طنز بیان نموده، که می‌خواهد  نامی داشته باشد که دیگران تمایلی به   تقلید  آن و انتخابش را برای خود نداشته باشند.  

 اما این مدرس ادبیات هم مانند بقیه پرشینیست‌های قرن حاضر  لابلای شعر و ادب گریزی به صحرای کربلا می‌زند تا  زبان ترکی و مفاحر ادبی آنرا کوچک شمارد.   

 رسانه‌هایی که صفت ملی را  یدک می‌کشند باید متوجه  وظیفه خطیرشان  در حفظ وحدت ملی و ایجاد همدلی میان اقوام و ملل ساکن ایران و ایجاد حسن روابط همسایگی با ملل همسایه باشند

 علیرضا صرافی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب