زهره سادات لاجوردی; زن ستیزی با یاری زنان خدمتگزار سیستم مرد سالارانه و زن ستیز

زهره سادات لاجوردی، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر، پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«زهره سادات لاجوردی»، فرزند «اسدالله لاجوردی»، دادستان مشهور و رییس زندان «اوین» در دهه ۶۰ است. او تنها عضو خانواده لاجوردی است که پا به عرصه سیاست گذاشته است. اسدالله لاجوردی، پدر این منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس، در سال ۱۳۷۷ ترور شد.
زهره لاجوردی هم‌مشی پدر در سیاست است؛ هرچند او در دولت «محمود احمدی‌نژاد» که معاون مرکز امور زنان بود، کارنامه مشخصی ارایه نداد و عملکرد قابل ذکری در حوزه سیاسی ندارد.
لاجوردی حالا با قرار گرفتن در لیست «ائتلاف اصول‌گرایان»، در حالی توانسته است به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد که پیش‌تر، در انتخابات مجلس نهم، با حضور در لیست «جبهه پایداری»، متشکل از هم‌فکران «محمدتقی مصباح یزدی»، از ورود به «بهارستان» بازمانده بود.
وی هم‌چنین انتخابات شورای اسلامی شهر تهران در سال ۱۳۹۶ را فرصت دیگری برای ادامه فعالیت‌های سیاسی خود می‌دانست که در این انتخابات نیز ناکام ماند.

 بررسی سابقه کاری و تحصیلی زهره سادات لاجوردی و رابطه آن با چالش‌های استان تهران

زهره لاجوردی دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث از «دانشگاه اصول‌الدین» تهران است. او هم‌چنین مدرک سطح دو حوزوی از «جامعه‌الزهرا» قم دارد. در کارنامه فعالیت وی، مدیریت فرهنگی سیاسی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت مرکز امور زنان دولت نهم و دهم، رییس هیات مدیره «انجمن حمایت از خانواده‌های قربانیان تروریسم» و تدریس در دانشگاه به چشم می‌خورد.  لاجوردی در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی با حضور در لیست «ائتلاف اصول‌گرایان» با شعار «ایران سربلند؛ مجلس قوی، مجلس کارآمد»، توانست به مجلس راه پیدا کند.

مخالفت با پی‌گیری طرح منع کودک همسری

در حالی که انتظار می‌رود نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه‌تری به حقوق زنان داشته باشند، در همین ابتدای فعالیت مجلس یازدهم، اظهارات لاجوردی درباره مشکلات و اولویت‌های زنان در جامعه، از جمله مساله «کودک همسری»، سر و صدای بسیاری در رسانه‌ها و فضای مجازی به پا کرد. او که بارها در کسوت کارشناس شبکه قرآنی صداوسیما ظاهر شده، حالا در مجلس با پی‌گیری «طرح منع کودک همسری» مخالفت و ۱۴۰ نماینده‌ای که به فوریت این طرح در مجلس دهم رای داده بودند را به ناآگاهی نسبت به اصول دین متهم کرده است.

نماینده جدید مجلس در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف تاکید کرده است: «کودک‌همسری به هیچ عنوان مساله اساسی و مهمی در کشور ما نیست. اگر دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد، از نظر ما مشکلی ندارد و نمی‌توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم.»

افزایش دانشگاه‌های تک جنسیتی یکی دیگر از تاکیدات لاجوردی است که در این باره گفته است: «راه حل کنونی برای ترویج حجاب و عفاف، گسترش دانشگاه‌های تک جنسیتی است. فضای دانشگاه‌های فعلی باید به‌گونه‌‌ای باشد تا در آن علم‌آموزی در فضای اسلامی صورت بگیرد.»

لاجوردی با انتقاد از عملکرد زنان در مجلس دهم نیز گفته است: «متاسفانه در مجلس دهم بدون در نظرگرفتن اولویت‌ها، بیشتر به حاشیه‌ها پرداخته شد؛ از جمله پرداختن به حضور زنان در ورزشگاه‌ها بدون این که زیرساخت‌های آن آماده باشد.»

وی بیمه زنان خانه‌دار و مرخصی زایمان را از معضلات اصلی این قشر از جامعه می‌داند.

این نماینده اصول‌گرا معتقد است جایگاه اصلی زن در داخل خانواده است. او تاکید کرده است: «ما زن را در داخل خانواده و حامل اصلی تحکیم بنیان خانواده می‌دانیم و از آن‌جایی که اسلام به حقوق زن اهمیت داده است، دیگر جایی برای این که بخواهیم از غربی‌ها تبعیت کنیم، وجود ندارد. بنابراین کسانی که در زمینه زنان و خانواده چشم‌شان دنبال اسنادی مانند ۲۰۳۰ است که غربی‌ها ارایه می دهند، یا با مبانی اسلام آشنایی ندارند یا کسانی هستند که می‌خواهند از سوی اجانب، اسلام را در این کشور کم رنگ کرده تا به خواسته‌های پلید شان برسند.»

با وجود تمام مشکلات اجتماعی و اقتصادی که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر شهروندان استان تهران و سایر استان‌ها بوده، این نماینده اصول‌گرا یکی از اولویت‌های مجلس یازدهم را توجه به قوانین مرتبط با افزایش جمعیت دانسته و گفته است: «باید برای خروج از شرایط فعلی، برنامه‌هایی در جهت افزایش جمعیت تدوین کرد. چراکه جمعیت یکی از مولفه‌های اقتدار کشور است.»

وعده‌ها و گفته‌های به ‌یادماندنی 

  • در حوزه زن و خانواده باید در مقابل غرب حالت تهاجمی داشته باشیم.
  • پرداختن به مسایل حاشیه‌ای مانند کودک همسری اشتباه است چرا که این موضوع برای ما اولویت نیست.
  • زنان ایرانی باید طرحی نو برای هدایت زنان عالم دراندازند.
  • برخی مسوولان با بی‌تدبیری، زمینه آشوب و فتنه را در جامعه مهیا می‌کنند.

شماره تماس زهره لاجوردی:

۰۹۱۲۷۹۰۲۴۵۸

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در زنان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آحرین مطالب